NVÚ punk
Nejbližší koncerty:

pátek 19.5.2017 - sobota 20.5.2017
Kojetín
Open-air areál Střelnice
koncert na Facebooku

Změna je život a tak vracíme festival do míst jeho vzniku a to do Kojetína do areálu střelnice.Důvodu je víc,ale podstatnej je lepší dopravní dostupnost.AREÁL STŘELNICE JE MOC HEZKEJ A BUDEME SE SNAŽIT HO PRO vÁS NACHYSTAT,ABY JSTE SE V NĚM CÍTILI POHODOVĚ.jINAK VŠE ZŮSTÁVA BEZE ZMĚN.2 STAGE PLNÉ KVALITNÍ MUZIKY.

N.V.Ú. = Nepřichází v úvahu , jedna z nejkultovnějších českých punkových kapel z Hradce Králové

Současné složení kapely -

Zpěv, harmonika:
Štěpán "Makeba" Málek

Kytara:
Pavel "Pafka" Doležžal

Druhá kytara:
Tomᚹ "Marvin" ŽAmpach

basová kytara
Martin "Maran" Sedlák

Na bicí:
David "Dejv" Smetana

Sestava z roku 1988 -

zpěv, harmonika:
Štěpán „Makeba“ Málek

kytara, zpěv:
Pavel „Pafka“ Doležal

zpěv, klávesy:
Renata „Paragánka“ Pavlíčková

baskytara:
Aleš Vostřez

bicí:
Robert Molín

Trocha historie:

Historie skupiny sahá zpět až do první poloviny 80. let, kdy se dva kámošši kytarista Pavel "Pafka" Doležžal a Šštěpán "Makeba" Málek, v té době působící jako hráč na klávesy a saxofon v notoricky známé skupině Ježkovy zraky, rozhodli založit kapelu. Oba přibírají dívčí duo, bubeníka a baskytaristu, takže na jaře 1985 mohla vzniknout nejprve novovlnná skupina Manichinace, posléze na podzim 1985 známější formace s názvem Kmitací Adapter. Tvorba skupiny byla ovlivněna klasickými skupinami ze Západu, vznikl jakýsi mix punku s novou vlnou - Damned, Clash, Sex Pistols, Die Totenhosen, DK, Exploited nebo třeba Devo, The Cure, Joy Division, D.A.F.

Od konce roku 1987 až do jara 1988 proběhly v kapele další změny - po delší době se opět přidalo dívčí duo (Renata "Paragánka" Pavlíčková byla na koncertech N.V.Ú. k vidění i v poslední době jako host) a protože i hudba začala více než k nové vlně tíhnout k punku, opět se změnil název a nakonec se vylupuje dodnes hrající punkband N.V.Ú. (Nepřichází v úvahu). V následujícím roce 1988 skupina ještě pod názvem Kmitací Adapter nahrává první demo nazvané "...že je magor", které obsahuje vedle úderných punkových vypalovaček jako například "Skinhead" nebo "Převrat" i písně s klávesami, značně poznamenané v té době letící novou vlnou.

Po "revolučním" Silvestru 1989/1990 došlo ke změně na postu bubeníka - v kapele se objevil ostrý ranař Jiří "Jyřýček" Franc, prošedší zkušeností v různých podzemních hradeckých kapelách (např. Evakuační balíček nebo Terpsychora) a ten svým razantním, nekompromisním stylem hry na bicí vtiskl N.V.Ú. onu agresivní punkovou peče, bez které se neobejde žádný opravdový punk band.

Následující čtyři roky znamenají tvrdší odklon k punku, což přineslo i odchod ženského dua. Kapela nahrává další dvě demo kazety - v roce 1990 to bylo osmnácti skladbové demo "Obchází mě dokola" a v roce 1992 "Tak jsme došli...". Současně začali N.V.Ú. intenzivně vystupovat na nejrůznějších festivalech a v klubech, čímž se stávají stále více populární a získávají solidní fanouškovskou základnu doma i v zahraničí.

V roce 1994 přibírá band druhého kytaristu Jardu "Foxe" Lišku a už s jeho účastí skupina vydává novou desku u společnosti Black Point. Název je "14 dní" a vychází nejen jako MC, ale už i jako CD. Po několika personálních změnách na postu baskystaristy se sestava ustálila do konečné podoby: Štěpán "Makeba" Málek - zpěv, harmonika, tamburína, Jiří "Jyřýček" Franc - bicí, zpěv, Jarda "Fox" Liška - basová kytara, zpěv, Pavel "Pafka" Doležal - kytara, zpěv.

V roce 1996 natáčí kapela druhé CD, MC s názvem "A v noci je tma...". Poté se intenzivně koncertuje po Čechách a zajíždí na koncerty i do Německa, Maďarska nebo Slovenska. N.V.Ú. vycházejí také na mnoha kompilacích v USA, Německu, Itálii, Polsku a samozřejmě také v České republice. Hrají po boku takových legend jako např. The Vibrators, Peter And Test Tube Babies, One Way System nebo The Stains.

V roce 1998 kapela natáčí další album "Čáry, máry, fuck", které bylo výtečně přijato kritikou a umístilo se na pátém místě TOP 25 časopisu Big Beng! Na podzim 1998 odchází z kapely baskytarista Fox a je nahrazen novým basákem Lukášem "Juniorem" Havránkem. Po dalším náročném roce (N.V.Ú. vystupují na 98 koncertech!) v dubnu 2000 kapela nahrává novou desku nazvanou "Z řady", kterou natáčí v sestavě Štěpán „Makeba“, Jirka „Jyřýček, Lukᚠ„Junior“, Pavel „Pafka“ a Jarda „Fox“, se kterým kapela nepřerušila spolupráci a je dodnes brán jako externí člen kapely. Následovala šňůra vystoupení spolu s kapelami jako Bad Preachers, Aurora, Loikaemia, Major Accident nebo Menace.

Ve výše uvedeném složení + hosté natáčí kapela zatím poslední album „Vzorek bez ceny“ (2004). Fox coby externí kytarista je k vidění i na některých živých akcích. V této sestavě si kapela střihne také kratší set po boku legendárního TV Smithe (Ex Adverts).

Kapela intenzivně koncertuje doma i v zahraničí (Polsko, Maďarsko, Slovensko, Německo) a vymetá kluby, hospody i velké festivaly. V roce 2005 se v jejich řadách coby exotické koření objevuje saxofonistka „Áda“ z kapely Zakázané ovoce (viz. např. koncert z listopadu 2006 z Modré vopice). Jako host je občas k vidění i exklávesistka „Paragánka“. V listopadu 2006 je kapela posílena o dalšího kytaristu „Marvina“.

Na podzim 2007 N.V.Ú. oslavují 20 let své existence, je vydáno tributní album a je odehráno několik speciálních koncertů. Skupina dál hraje prakticky každý víkend, výjimkou nejsou ani dvě nebo tři vystoupení v jeden den, v roce 2008 je odehráno cca 100 koncertů. V roce 2009 vychází nové album s názvem Nikdy nebo navždy. Ve spolupráci s bývalým basákem N.V.Ú.ček Alešem "Alexem" Vostřeszem byla v roce 2010 vydána kniha o N.V.Ú., u vydavatelství PHR Records vychází v roce 2012 DVD s názvem N.V.Ú. - 25 let punku bez přestávky, obsahující dokumentární film, sestřihy koncertů, archívní záběry z let 1991 - 2007, videoklipy a řadu dalších materiálů.

Na přelomu let 2014 až 2015 došlo k další změně sestavy, kdy se kapela rozloučila s dlouholetým bicmenem a signifikantní tváří Jiřím "Jyřýčkem" Francem, kterého na bubenické stoličce vystřídal David "Dejv" Smetana. Na podstatě a vyznění kapely to nezanechalo žádnou stopu a N.V.Ú.čka dál obrážejí s plným nasazením tuzemská i zahraniční podia (v letošním roce 2015 už neuvěřitelných 28 let).....